1. Газоподібна речовина знебарвлює розчин калій перманганату. На згоряння 1 л такої речовини витрачається кисень об’ємом 4,5 л (н. у.) і утворюється карбон(IV) оксид об’ємом 3 л. Визначте його формулу. Напишіть рівняння полімеризації цієї речовини.
V(СхН2х)=1 л
V(О2)=4,5 л
СхН2х -?
СхН2х загальна формула алкенів
Запишемо рівняння горіння
С хН2 х +1,5 х О2= х СО2 + х Н2О
По рівнянню видно, що на спалювання 1 л алкену іде 1,5х л О2, а по умові це число 4,5. тому ми можемо записати 1,5х=4,5 Звідси х= 3. Тоді формула С3Н6 пропен.
n Н3С-НС=СН2 → -(-НС(СН3)-СН2-)- n поліпропілен
2. У процесі згоряння сполуки кількістю речовини 0,5 моль утворився вуглекислий газ кількістю речовини 2,5 моль. Визначте молекулярну формулу речовини. Напишіть рівняння її одержання.
n(СхНу)=0,5 моль (клас сполуки не вказано)
n (СО2)=2,5 моль
(СхНу)-?
Запишемо співідношення кількостей всіх речовин
n(СхНу): n(СО2)=0,5:2,5=1: 5 ( це коефіцієнти в рівнянні горіння)
С хНу + О2= 5 СО2 + Н2О
Формула речовини С5Н10 пентен( перед СО2 стоїть 5)
3. Унаслідок згоряння алкену кількістю речовини 0,25 моль виділився карбон(IV) оксид об’ємом 44,8 л (н. у.). Густина його парів за азотом дорівнює 4. Визначте формулу цієї речовини, зобразіть структурні формули ізомерів цієї речовини.
n(СхН2х)=0,25 моль
V(СО2)=44,8 л
D(N2)=4 ( в умові невірно вказана густина )
(СхН2х)-?
Молярна маса М(реч)= D(N2)*М(N2)=4*28=112 г/моль
Знаходимо кількість речовини СО2
n(СО2)= V/ Vм=44,8/22,4=2 моль
Запишемо співідношення кількостей всіх речовин
n(СхН2х): n(СО2)=0,25:2=1: 8 це коефіцієнти в рівнянні горіння)
С хН2х + О2= 8 СО2 + Н2О
Формула речовини С8Н16 октен( перед СО2 стоїть 8) М С8Н16=112 г/моль
4. Арен масою 1,56 г повністю спалили в атмосфері кисню. Утворився карбон(IV) оксид масою 5,28 г. Відносна густина парів цієї речовини за гелієм дорівнює 19,5. Визначте формулу арена, напишіть його структурну формулу.
m СхН2х-6=1.56 г
m СО2=5.28 г
D(Не)=19,5
формула-?
n=m/M
Молярна маса М(реч)= D(Не)*М(Не)=4*19,5=78 г/моль
Знаходимо кількість речовини арену та СО2
n реч= m/M=1,56/78=0,02 моль
n СО2= 5,28/44=0,12 моль,
Запишемо співідношення кількостей всіх речовин
n(СхН2х-6): n(СО2)=0,02:0,12=1: 6 це коефіцієнти в рівнянні горіння)
СхН2х-6 + (1,5х-1,5)О2=6СО2 + (х-3)Н2О ,
підставляємо 6 в загальну формулу аренів і одержуємо
С6Н6, бензол М=12*6+6=78 г/моль
7,2% HNO3; 14% NaNO3
Объяснение:
1. Первый раствор массой 10*1,125 = 11,25 граммов содержал 10*3,854/1000 = 0,03854 моль азотной кислоты, что составляет 0,03854*63 = 2,428 граммов.
2. Второй раствор массой 6 граммов содержал 6*0,2159 = 1,295 граммов азотной кислоты.
3. При сливании двух растворов получили раствор массой 11,25 + 6 = 17,25 граммов, и он содержит 2,428 + 1,295 = 3,723 грамма азотной кислоты, что составляет 3,723:63 = 0,059 моль.
4. По уравнению реакции HNO3 + NaOH = NaNO3 + H2O на 1 моль азотной кислоты расходуется 1 моль едкого натра. Масса раствора при этом не изменяется - газы не выделяются, осадок не выпадает.
5. Массовая доля азотной кислоты в растворе до реакции равна 3,723 : 17,25 = 0,216. Согласно условию после реакции она равна 0,216 : 3 = 0,072.
6. Раствор NaOH массой 1,39*х граммов содержал 0,36*1,39*х/40 = 0,0125*х моль щёлочи. Поскольку кислота осталась в растворе, всё это количество вступило в реакцию.
7. Тогда в остатке имеем (0,059 - 0,0125*х)*63 граммов кислоты в (17,25 + 1,39*х) граммах раствора, и массовая доля её равна 0,072. Решаем уравнение:
(0,059 - 0,0125*х)*63 = 17,25 + 1,39*х
х = 2,79 мл. раствора едкого натра.
8. В реакцию вступило 0,0125*2,79 = 0,035 моль NaOH, что дало 0,035*85 = 2,97 граммов нитрата натрия, и его массовая доля равна 2,97:(17,25 + 1,39*2,79) = 2,97:21,13 = 14%