m=54 км\ч = 15 м\сM=36 км\ч = 10 м\сv=2000=2*10^6 кгp=v*m=2*10^6*15=30*10^6 (кг*м)/сp=v*M=2*10^6*10=20*10^6 кг*м)/сp=30*10^6-20*10^6=10**10^6=1*10^7 (кг*м)/сответ:1*10^7 (кг*м)/с